Faydalı Bilgiler

bademBadem; sağlıklı bir yaşam sürmemiz için gereken en önemli besinleri birarada bulabileceğimiz çok değerli bir kuruyemiştir. Yarım çağ bardağı badem günlük manganezyum ihtiyacının %45′ini, bakır ihtiyacının %20′sini karşılar. Badem ayrıca kilo vermeye yardımcıdır. İçeriğinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır ve tok tutar. Ara öğünlerde 10- 15 adet badem tüketilebilir. Badem tüketimi kroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Badem LDL ( kötü huylu) kolestrolü düşürücü etkiye sahiptir. Diyabet ve kardiyovasküler hastalılar için çifte koruma sağlar. 

cevizCeviz; Omega-3 yönünden en az balık kadar besleyicidir ve günümüz koşullarında önem kazanan bir diğer özelliği stres önleyici olmasıdır.Ceviz, kanın sağlıksız oranda pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunu engeller. Kalori, protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı olduğu bilinen cevizin yeşil kabuğu ve yaprakları, yüzyıllar boyunca birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır.  

kuruerikKuru erik; sindirim sistemine de faydalıdır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Buna ek olarak, romatizmaya da iyi gelir ancak en önemli özelliklerinden biri içerdiği zengin östrojendir. Bu sebeple menapoz dönemindeki kadınlar için vazgeçilmez bir destektir. 

findikFındık; benzersiz bir enerji kaynağıdır. Vücuda güç ve enerji verir, beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolestrolü düşürür, kalp ritmini ayarlamaya yardımcı olur.Düzenli olarak her gün fındık tüketmek kalp krizi riskini azaltmakta çok etkilidir. Kansızlığın ve varislerin giderilmesine yardımcıdır. Vücut ve kemik gelişimini destekler. Cinsel gücü artırır. Cildi güzelleştirir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller, protein, E ve B vitamini içeren fındık, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan doymamış yağ açısından da zengindir. 

gunkurusuGün kurusu; aynı zamanda içeriğindeki vitamin-mineral grubu besinler sayesinde cilt güzelliğiniz için vazgeçilmez bir üründür. Antioksidanlar yönünden çok zengin oluşu sizi kanserden korur, kalbinizi ve akciğerinizi destekler. Beta-karotenler içerdiğinden akciğer ve kalbi korur. Gün kurusu kayısı, kükürtlenme işlemine tabi tutulmadığı, doğal yollarla kuruma işleminden geçirildiği için rengi sarı değildir.Lifli bir meyve olduğu için bağırsakların çalışmasını sağlar, sindirimi kolaylaştırır, gözlere parlaklık verir. Bol miktarda potasyum içerdiği için sinirsel gerginliği engeller ve beynin daha düzenli çalışmasını sağlar ve cilt hastalıklarını önler. 

hurmaHurma; içeriğindeki demir sayesinde kansızlıkla savaşır. Karaciğeri güçlendirir, boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Suda çözünebilir lif oranı yüksek olduğundan kabızlık sorununa iyi gelir. Şeker oranı yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan bir yapıya sahiptir. Özellikle suda çözünebilir lif içeriği yüksek olması sebebi ile kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını önlemeye ve gidermeye yardımcı olur. Vücudun yaşlanma belirtilerini azaltır. Saf hurma cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder. İçerdiği demir sayesinde, kansızlığa iyi gelir. B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendirir. Boğaz ağrısına, öksürüğe iyi gelir. 

kuruincirKuru incir; enerji veren, vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır. Ayrıca kış aylarında vücudun direncini artırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır. Protein sentezinde kullanılan aminoasit çeşidi açısından da zengindir, bu nedenle hücre gelişimini destekler. Kuru incirde şeker, albüminli maddeler, organik asitler, pektin, provitamin, A, B1, B2, C vitaminleri, magnezyum, kükürt ve fosfor bulunur. Kuru incirin bağırsaklardan toksik maddelerin atılması, kandaki kolestrol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları vardır. Bağırsak iltihabı olanlar inciri çok yemelidir. Ayrıca kuru incir, boğaz ağrısı bronşit ve öksürüğe de faydalıdır. 

kajuKaju fıstığı; yüksek oranda çinko içerdiği için gribe karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, büyüme ve gelişmeyi olumlu destekler. İçerdiği minerallerden magnezyum (276 mg/100 gr) kemik ve sinir dokusunu besler, kasların çalışmasını ve kalp atışlarını düzenler. 

kurukayisiKuru kayısı; özellikle potasyum yününden zengindir. Potasyum minerali, normal kalp atışı, kan basıncının ayarlanması ve kasların gevşeme hareketinin gerçekleştirilmesi için önemlidir. Kuru kayısı içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik erimesinin de önüne geçer. Diş sağlığı açısından da önemlidir. İçerdiği demir ile kansızlığı önler, kan yapımına yardımcı olur, cildi ve saçı canlı tutma özelliği vardır. Demir, oksijenin vücutta tüm dokulara taşınmasına yardımcı olur, kan yapımını sağlar. Kuru kayısı, doğal lif yani posa açısından çok zengin bir meyvedir. Bu özelliği ile bağırsakları korur, sindirim problemlerine yardımcı olur, kan şekerini dengeler. 

siyahkuruuzumSiyah kuru üzüm; DNA hasarlarını azaltır, kanser riskini düşürür, damar sertliğini engeller. Antioksidan özelliği bulunan üzüm çekirdeği, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hipertansiyon, kalp rizi ve felç olasılığını düşürür, diyabetli ve varisli kişilere tedavi sürecinde fayda sağlar. Damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliğiyle ilgili çok sayıda hastalığın oluşumunu önler. 

kuruuzumKuru üzüm; protein ve karbonhidrat kaynağıdır. A, B1, B2, B6 C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit minerallerini içerir. Halsizlik, kansızlık,ishal ve zayıflığı tedavi eder. Karaciğer zafiyetine, öksürüğe, bronşite de iyi gelir. Kuru üzümün içeriğinde, ağrı kesici ve başta eklem iltihapları olmak üzere iltihap önleyici etkenler de bulunmaktadır. Mideye çok faydalıdır, ayrıca unutkanlığa da iyi gelir. 

kabakcekirdegiKabak çekirdeği; prostat büyümesini önler. Zengin çinko içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsakları temizleme özelliğine sahiptir. Mesane iltihabı veya idrar tutulması gibi böbrek hastalıklarına iyi gelir. Kalın bağırsak kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Yağında bulunan phytosterin maddesi kolestrolu düşürür. Mide bulantısı ve deniz tutmalarına karşı çok etkilidir. Mükemmel bir mineral ve protein kaynağıdır. Bazı B vitaminleriyle kan pıhtılaşmasını önleyen K vitamini içerir. Hormon dengesi, beyin fonksiyonları ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan Omega 3 ve Omega 6 esansiyel yağları içerir. 

antepfistigiAntep Fıstığı; tam bir besin deposudur. 10-12 adet iç Antep fıstığı vücudun günlük yağ ihtiyacının tamamını karşılarken, protein,vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının da %35′ini karşılayabilmektedir. Antep fıstığı, sığır etinden protein yönünden 2 kat, fosfor yönünden 4 kat daha üstündür. Vitamin E, B ve C kompleksi bakımından zengindir. 100 gr Antep Fıstığında 4.0 gr. posa bulunur. Posa miktarı yönünden pirinç, patates ve buğday (0.3 gr)’dan daha üstündür. Antep fıstığı; kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç görevi görür. Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur. Antep fıstığı; ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Yapısındaki lipitlerin çoğunluğu monounsature yağ asiti içerdiğinden (35 g), kan şekerini yükseltme (Glisemik indeks) yönünden buğdaydan daha az riske sahiptir. Bu özellikleri ile şeker hastalığının (Diabete Mellitus) tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği B1 vitamini kan oluşumuna yardımcıdır, kandaki kolesterolü düşürür, kavrama yeteneği ve öğrenme gibi beyin fonksiyonlarını optimize eder. B1 vitamininin ayrıca; enerji, büyüme ve iştah üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide, bağırsak, kalp, kalp kasları için gereklidir. 

misirMısır; yüksek lifli bir gıdadır. Bir bardak mısır günlük lif ihtiyacının yaklaşık % 23′ünü karşılayacak kapasitededir. Yüksek lifli grup ayrıca toplam kollesterolü yaklaşık % 7 civarında geriletir, trigliserit seviyelerini % 10,2 itibari ile ve VLDL seviyelerini (kollesterolün en tehlikeli formu) % 12,5 itibar ile geriletir. Yapılan araştırmalar mısırın yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğünü, kolon kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Sindirim sistemi ve kalp üzerindeki etkilerine ek olarak, mısırda bulunan lif kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur. Yavaş yanıcı dayanıklı bir enerji sağlarken kan şekeri dengesini koruduğu için diyabet hastalarının mısır tüketmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Düzenli mısır tüketimi hem kan şekeri ve insülinin düşürülmesi ve dengelenmesine yardımcı olur. 

aycekirdegiAyçekirdeği; bedeninizin işlevlerini optimal bir şekilde sürdürmesine yardımcı olan çok sayıda vitamin ve mineral içerir, iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bu vitamin, hücreleri serbest radikallerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olan bir antioksidandır ve diğer vitaminlerle birlikte, göz sağlığını koruyarak görme kaybına yol açan maküler dejenerasyona karşı korunma sağlama işlevi de sağlar. Ayrıca içerdiği selenyum, E vitamini ile birlikte işlev gören bir çok önemli bir mineraldir. 

leblebiLeblebi; emziren annelerin sütünü artırmaktadır. Bel ağrılarını dindirir, diş ağrılarını kısa sürede tedavi eder. İdrar yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır. İdrar söktürücüdür, mesane ve böbreklerde yer alan taşların düşürülmesini sağlar. Yumuşak doku hasarlarının iyileşmesini hızlandırır. Reflüyü tedavi eder. Açlığı bastırmak için ara öğünlerde sarı leblebi yenilebilir; bu özelliği ile diyet yapanların en büyük yardımcılarındandır. Damar tıkanıklığına ve sertliğine iyi gelir.Bağırsak tembelliğini gidererek bağırsakları çalıştırır. 

beyazleblebiBeyaz leblebi; diyette olanların en yakın dostudur. Zengin lifli yapısı ile tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için vazgeçilmez bir ara öğün desteğidir. Lifli yapısı sayesinde anne sütünü artırır. Yine lifli yapısı sayesinde drar artıran beyaz leblebi, böbrek ve mesanede olan taşların düşürülmesinde etkin rol oynar, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak, bağırsak tembelliğini giderir.Asit düzeyni dengeleyerek midenin tüm fonksiyonlarını optimal seviyede tutar, reflü tedavisini destekler. Yumuşak doku hasarlarının tedavisini kolaylaştırır. Sesi güzelleştirir. Damar sertliği ve tıkanıklığını giderir. Bel ve diş eti ağrısını giderir. 

yerfistigiYer fıstığı; vücuda enerji ve kuvvet verir. Daha çok gelişme çağındaki çocuklar tarafından sıkça tüketilen yer fıstığı, iyi bir protein kaynağıdır. Bu sebepten, spor yapanlar tarafından da tercih edilir. Yer fıstığının faydaları arasında kemiklerin ve kasların güçlenmesini sağlaması da bulunur. Cinsel gücü artırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Öğrenmeyi kolaylaştırır. Kalp sağlığına iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Başta meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini destekler. Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Gastrit ve farklı mide hastalıklarının tedavisinde destekleyicidir.